کربوهیدرات 

کربوهیدراتها عمده ترین منبع تامین انرژی بدن انسان می باشند. اغلب منابع تامین کربوهیدرات گیاهی هستند. کربوهیدراتها در بدن انسان یا به طور مستقیم تبدیل به انرژی می شوند و یا بدن آنها را به صورت چربی ذخیره می کند. همه کربوهیدراتها، از سه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل می شوند و دارای فرمولی به صورت Cm(H2O)n می باشند. برای مثال مولکول یک قند ساده همچون گلوکز، C6(H2O)6، از شش اتم کربن، 12 اتم هیدروژن و 6 اتم اکسیژن تشکیل شده است و به شکل یک 6 ضلعی است. یک مولکول نشاسته بزرگ از صدها مولکول قند ساخته شده است که به شکل زنجیروار به هم متصل شده اند.

 قند ساده

 قندهای ساده، مولکولهای کوچکی هستند که از یک یا حداکثر دو واحد قندی تشکیل شده باشند. برای مثال گلوکز یکی از انواع قندهای ساده است که هر روزه در بدن و مغز ما انسانها به عنوان منبع تامین انرژی مصرف می شود. به قندهای ساده نظیر گلوکز، مونوساخارید نیز گفته می شود. دیگر مونوساخاریدها عبارتند از: فروکتوز، گالاکتوز و ریبوز. فروکتوز در میوه ها و سبزیجات و گالاکتوز در شیر موجود است. ریبوز در ساختار اسید ریبونوکلوئیک (قمستی از ژن) شرکت دارد. قندهای ساده، یعنی گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز می توانند در ساختارهای ترکیبی شرکت کنند و دی-ساخاریدها را تشکیل دهند، که عبارتنداز:

 لاکتوز (قند شیر) از مولکولهای گلوکز و گالاکتوز ساخته شده است. این همان ترکیبی است که لبنیات تولید شده از شیر گاو و گوسفند را برای برخی افراد غیر قابل هضم می سازد.ساکارز (قند و شکر خوراکی) از مولکولهای گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است.مالتوز (قند مالت) قند غلات پس از تولید مالت که در ماءالشعیر، سمنو و عصاره مالت وجود دارد.قندهای ساده در آب حل می شوند و ساکارز به آسانی جذب بدن می شود. مولکولهای گلوکز و فروکتوز در روده کوچک سریعاً جذب جریان خون می شوند که می تواند برای دیابتی ها مشکل ساز شود.

 کربوهیدراتهای کامپلکس

 کربوهیدراتهای کامپلکس زنجیره ای طولانی از واحدهای قندی هستند. برای مثال نشاسته، از تعداد زیادی گلوکز تشکیل شده است. گاهی این زنجیره می تواند شامل چندین شاخه نیز باشد.

 نشاسته: در گیاهان، به خصوص دانه ها و ریشه ها، انرژی به صورت نشاسته ذخیره می شود. نشاسته یک ترکیب زنجیره ای از مولکولهای گلوکز است. برنج، گندم، ذرت، هویج و سیب زمینی منبع ذخیره نشاسته هستند. نشاسته در آب قابل حل نیست. برای هضم نشاسته بدن از آنزیمهای آمیلاز استفاده می کند.

گلیکوژن: حیوانات برای ذخیره گلوکز در بافت عضله از این فرم کربوهیدرات استفاده می کنند.

سلولز: در اغلب بافتهای گیاهی یافت می شود. سلولز به عنوان اسکلت در ساختار گیاهان عمل می کند. ما انسانها قادر به هضم سلولز نیستم ولی سلولز به عنوان یکی از عمده ترین ترکیبات فیبری و به عنوان حامل مدفوع در روده بزرگ از ارزش زیادی در غذای مصرفی برخوردار است.

نشاسته و گلوکز در رژیم غذایی ما انسانها از ارزش زیادی برخوردارند. سیب زمینی، غلات، برنج و ذرت منابع عمده نشاسته هستند. سبزیجاتی همچون کلم بروکلی، گل کلم، کاهو، مارچوبه و انواع سبزیجات سبز رنگ دارای نشاسته نیستند اما منبع سلولز می باشند. به همین دلیل سبزیجات سبز رنگ جزو غذاهای کم کالری محسوب می شوند.

 کربوهیدراتها و متابولیسم

بدن انسان پروسه تجزیه کربوهیدرات به مونوساخارید را از زمان ورود، غذا به دهان شروع می کند. بزاق دهان دارای کمی آمیلاز است که در حین جویدن غذا، وظیفه شکستن مولکلول نشاسته را به مولکولهای گلوکز برعهده دارد. عمل هضم کربوهیدراتها در روده کوچک ادامه می یابد. مونوساخاریدها در روده کوچک جذب جریان خون می شوند و سپس یا مستقیماً برای تولید انرژی مصرف می شوند، یا در جگر و ماهیچه ها به صورت گلیکوژن ذخیره می شوند و یا به صورت بافت چربی درمی آیند. تنظیم گلوکز در خون توسط هورمونی به نام انسولین انجام می گیرد. انسولین به بدن فرمان می دهند که تمام قند اضافی خون را به صورت گلیکوژن ذخیره سازد. بدن افرادی که مبتلا به مرض قند هستند، قادر به ترشح انسولین نیست و یا حساسیت کافی به انسولین ترشح شده ندارد. بدن ترجیح می دهد که در صورت امکان از گلوکز برای فعالیتهای روزمره استفاده کند. عضلات و مغز انسان از گلوکز به عنوان منبع انرژی استفاده می کنند. اگرچه بدن می تواند گلوکز مورد نیاز خود را از چربی و پروتئین نیز تامین کند، علی ایحال توصیه شده که حتماً نیمی از کالری مصرفی بدن از طریق مصرف روزانه کربوهیدراتها تامین شود. همچنین توصیه می شود که از دانه های غلات و میوه به جای شیرینی جات و نوشابه ها برای تامین کربوهیدرات استفاده شود.

در یک رژیم غذائی سالم حداقل نیمی از کالری مصرفی روزانه بدن، از کربوهیدراتها تامین می شود. یک گرم کربوهیدرات، شکر یا نشاسته، دارای 4 کالری است. 1 برش نان تست دارای 12 گرم کربوهیدرات است و یک سیب زمینی متوسط تقریباً 35 گرم کربوهیدرات دارد. اگر تمامی کربوهیدراتها دارای 4 کالری در هر گرم هستند، پس چرا توصیه می شود که برای تامین کربو هیدرات مصرفی روزانه از میوه ها، سبزیجات، مغزهای خوراکی (همچون بادام، فندق و گردو) و انواع نان به جای قند و شکر، شیرینی و نوشابه استفاده شود؟ پاسخ این سوال آنستکه منابع فوق الذکر دارای مقدار زیادی ویتامین، مواد معدنی و فیبر هستند که برای سلامتی مفید می باشند.


 آیا نوشیدن آب گرم (بعد از غذا ) از سکته قلبی پیشگیری میکند ؟

 چینی ها و ژاپنی ها با غذایشان چای گرم می نوشند نه نوشیدنی سرد شاید وقت آن باشد که ما هم خود را با این عادت خوب آنها وفق دهیم. خوردن یک  لیوان نوشیدنی خنک بنظر خیلی مطبوع میرسد . حال آنکه زمانی که شما آب سرد بعد از غذا میل میکنید آب سرد می تواند توده های چربی را که شما با غذا خورده اید سفت و منجمد کند . این عمل فرآیند هضم غذا را کند کرده و نیز زمانی که با اسید معده ترکیب می شود تجزیه شده و بسرعت توسط روده جذب می شود .حتی سریعتر از غذای جامد.این ماده سطح روده را می پوشاند و تبدیل به چربی شده و محمل مناسبی برای سرطان می شود .. پس بهترین کار اینست که پس از خوردن غذا سوپ یا نوشیدنی گرم بخوریم.

 علائم مشترک حمله قلبی

 یک تذکر درباره حمله قلبی اینست که باید بدانیم که هر حمله قلبی لزوما با درد در ناحیه بازوی چپ آغاز نمی شود . بهتر است که به درد شدید در ناحیه آرواره هم حساس باشیم.شما ممکن است که در طول یک حمله قلبی هیچ احساس دردی در ناحیه قفسه سینه نداشته باشید اما تهوع و عرق کردن شدید هم از علائم رایج این بیماری است.60% افرادی که در خواب دچار حمله قلبی می شوند هرگز از خواب بیدار نمی شوند . اما درد در ناحیه آرواره میتواند هشدار دهنده باشد و شما را از خواب عمیق بیدار کند . بهتر است که مراقب باشیم . هرچه بیشتر بدانیم به ما شانس بیشتری برای زنده ماندن می دهد .


توصیه‌های پزشكان برای پیشگیری از آرتروز
سن انسان به اندازه سن مفاصلش است. در این اصطلاح حقیقتی نهفته است كه باید به آن توجه كرد.با افزایش سن تغییراتی در مفاصل ایجاد می‌شود كه باعث عدم‌حركت وتولید درد می‌شود.به گــــزارش پایگــاه اطــلاع رسانــی Medizin-netz.de، آرتروز، رایج‌ترین بیماری مفاصل است.مفاصلی دچار آرتروز می‌شوند كه زیاد كار می‌كنند و تحت فشار دائم هستند مانند مفصل زانو، مفاصل تهیگاه و ستون فقرات. حدود 50 درصد از افراد بالای 35 سال در مراحل اولیه آرتروز هستند. در سنین بین 50 تا60 سال میزان آرتروز 75درصد است.طبق پژوهش‌های انجام شده، بیشتر انسان‌ها نسبت به این بیماری بی‌اعتنا هستند. معمولا بندها دردناك، سنگین و خسته هستند، شب‌ها مفاصل آسیب دیده درد دارند و هنگام حركت صداهای سایشی شنیده می‌شود. بیمارانی كه دچار آرتروز بندها هستند به دشواری می‌توانند جوراب یا لباس بپوشند. در آغاز معمولا یك مفصل و به ندرت چند مفصل دچار این بیماری می‌شود.نخستین نشانه بیماری دردشدید در هنگام كار مفصل یا مفاصل مبتلا است همچنین احساس سفت شدن مفصل پس از استراحت شبانه كه پس از چند دقیقه برطرف می‌شود و بیمار می‌تواند دوباره حركت كند.درموارد پیشرفته، بیمار نمی‌تواند حركت كند یا در هنگام حركت كردن درد شدید و فشار‌دهنده‌ای در مفصل مبتلا دارد.در نهایت تغییرات مفصلی روی غضروف‌ها، استخوان‌ها، بندها و زه‌ها تاثیر می‌گذارند. در اثر شل شدن بندها، امكان در رفتگی مفصل (جابه‌جا شدن مفصل از محل اصلی) پیش‌می‌آید و علاوه برآن امكان سستی، كوتاه شدن یا كشش ماهیچه‌ای وجود دارد


خوردن قهوه خطر ابتلا به آلزایمر را كاهش می‌دهد
تحقیقات جدید نشان می‌دهد كه خوردن قهوه می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را كاهش دهد.محققان سوئدی اعلام كردند كه افراد میان‌سالی كه قهوه ملایم می‌خوردند كمتر از افراد دیگر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.«مییا كیویپلتو» سرپرست این تحقیقات گفت: افراد میان‌سالی كه به طور متوسط بین 3 تا 5 فنجان قهوه می‌خوردند، 60 تا 65 كمتر از افراد دیگر در سنین پیری به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند.نتایج این تحقیقات كه حاصل مطالعه بر روی یك هزار و 409 نفر در دو دهه بوده است در مجله علمی «بیماری آلزایمر» نیز به چاپ رسیده است.این برای اولین بار بوده كه خوردن قهوه افراد میان‌سال و رابطه آن با بیماری آلزایمر مورد بررسی قرار گرفته است و در این مطالعات از مغز این افراد نیز اسكن تهیه شده است.


به پهلو بخوابید

بررسی محققان نشان داده است خوابیدن به پهلو بهترین نوع استرحت برای بدن به حساب می آید.خوابیدن به پشت یا روی شکم می تواند ناراحتی هایی را برای ستون فقرات به وجود آورد به گفته محققان خوابیدن به پشت و شکم حتی ممکن است شکل ظاهری ستون فقرات را تغییر دهد و افرادی که از دردهای کمر رنج می برند با می خواهند از آن پیشگیری کنند بهتر است به پهلو بخوابند تا نتیجه مثبت آن را درک کنند.استفاده از بالشی کوچک بین زانوها می تواند از فشار زیاد به عضلات و رشته های عصبی متصل به ستون فقرات بکاهد.

منبع:هفته نامه سلامت


کربوهیدرات را از رژیم غذایی حذف نکنید

به گفته متخصصان تغذیه رژیم های غذایی حاوی کربوهیدرات کم می تواند تاثیرات نامطلوبی روی مهارتهای ذهنی افرادی که رژیم می گیرند برجا گذارد. متخصصان در بررسی های جدید خود دریافتند هر چند رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات می تواند تا حد زیادی در کاهش وزن تاثیر داشته باشد اما از سوی دیگر تاثیرات سوی بر مهارتهای ذهنی و ادراکی افراد بر جای می گذارد.پژوهشگران دریافتند وقتی افراد کربوهیدرات را از رژیم غذایی روزانه خود حذف می کنند کارایی آنها در فعالیتهای ذهنی کاهش می یابد.علت این تاثیر آن است که مغز از قند گلوکز به عنوان سوخت اولیه استفاده می کند و در عین حال هم هیچ راهی برای ذخیره آن ندارد در صورت نیاز کربوهیدراتهای بدن شکسته شده و تبدیل به گلوکز می شوند سپس گلوکز به وسیله جریان خون به مغز میرسد و در آنجا به عنوان انرژی مورد نیاز برای سلولهای عصبی مورد استفاده قرار می گیرد به این ترتیب اگر ذخابر کربوهیدرات در بدن وجود نداشته باشد آسیب جدی به مغز وارد شده و با کمبود انرژی و سوخت مواجه خواهد شد.

منبع:هفته نامه سلامت


خرما؛ میوه ای مغذی و پر انرژی

خرما میوه بسیاری مغذی و كامل می باشد كه می توانید به همراه چای یا آب جوش در افطار آن را میل كنید. این میوه دارای قند زیادی است. حدود70 درصد آن را كربوهیدرات تشكیل می دهد كه 60 تا 65 درصد آن قندهای گلوكز و فروكتوز و 5/2 درصد فیبر غذایی است. به همین دلیل برای افرادی كه نمی توانند ساكاروز را تحمل كنند، مناسب است. گلوكز و فروكتوز از ساكاروز مشتق می شوند. این قندها به راحتی و فوراً توسط بدن جذب شده، بدون نیاز به هضم در بدن تولید انرژی كرده و یا ذخیره می شوند.

همچنین منبع مناسبی از املاح زیر است:

آهن- پتاسیم- منیزیم ( برای عمل ماهیچه های ارادی لازم است )- گوگرد- مس- كلسیم و فسفر ( برای ساخت عضله و بافت های عصبی لازم است(

ویتامین های موجود در آن شامل: ویتامین هایB1،B2 ،A ، بیوتین ، اسید فولیك و ویتامینC است.8/13 درصد آن را آب و 3درصد آن را پروتئین تشكیل می دهد.بلافاصله بعد از خوردن یك كیلوگرم خرما، 3470 كالری انرژی در بدن تولید می شود. به همین دلیل مصرف خرما در افطار مناسب است، زیرا گرسنگی شما را فرو می نشاند.این مقدار انرژی در مقایسه با سایر میوه ها بسیار بالاست. مقدار انرژی تولید شده در یك كیلو گرم از مواد غذایی زیر به شرح زیر است :

زرد آلو : 520 كالری.پرتقال : 480 كالری.برنج پخته : 1800 كالری.نان گندم : 2295 كالری.موز : 970 كالری.گوشت بدون چربی : 2245 كالری

ولی همانطور كه گفته شد یك كیلو خرما بیش از 3000 كالری انرژی تولید می كند.

15 تا 30 در صد آن را آب تشكیل می دهد . میوه خرما  2 درصد پروتئین و كمتر از 2 درصد چربی و املاح دارد. پروتئین و آب موجود در آن بسته به نوع خرما و مرحله رسیدن آن فرق می كند. سدیم كمی نیز دارد.همچنین می توان گفت خرما به تنهایی یك منبع و معدن غنی است زیرا حاوی املاح معدنی فراوانی است.مقدار فسفر موجود در خرما به اندازه مجموع فسفر موجود در زردآلو، گلابی و انگور است.حجم بالای منیزیوم موجود در خرما باعث كاهش انواع سرطان می شود.ه دلیل سدیم كم آن ( 1میلی گرم در 100گرم خرما )، برای افراد دچار فشار خون بالا كه بایستی رژیم كم سدیم داشته باشند، مفید است. آهن موجود در آن ( 3میلی گرم در 100 گرم خرما ) یك سومRDA یا نیاز روزانه به آهن را برای مردان تامین می كند.فیبر موجود در آن برای بهبود عملكرد سیستم گوارش و هضم و دفع مواد غذایی مفید است. مطالعات فراوان نشان می دهد برای بیشتر افراد رژیم پرفیبر بسیار بهتر و سالم تر از رژیم غذایی كم فیبر است.


کلسیم

کلسیم را عموماً می شناسید و می دانید که در استخوان ها وجود دارد و کمبود آن موجب پوکی استخوان می شود و اطلاع دارید که  کلسیم به میزان فراوان در شیر وجود دارد .کلسیم، فراوان ترین مینرال * موجود در بدن است. بدن ما تقریباً 1 کیلو گرم کلسیم دارد. البته در افراد مختلف با استخوان بندی متفاوت، مسلما این میزان فرق می کند. بیشتر کلسیم در استخوانها و دندانها نشسته است و تنها 1% آن در بقیه بدن وجود دارد که همین 1 درصد اعمال زیادی انجاممی دهد، مثلاً انقباض همه ماهیچه های ما بسته به وجود کلسیم است .

 جذب و انتقال کلسیم

جذب آن در خون به صورت یون کلسیم و از دیواره روده صورت می گیرد.عاملی که موجب افزایش جذب کلسیم می شود ویتامینD است ، به همین دلیل قرصهای مکمل کلسیم را با ویتامینتهیه می کنند. لذا اگر منابعی را که دارای این 2 عنصر است مصرف کنید که کلسیم موجود در آنها بهتر جذب می شود.در صورتی که در غذا، ماده ای بنام اگزالات باشد، جذب کلسیم آن کاهش می یابد و به همین دلیل است که کلسیم اسفناج و چغندر، به خوبی کلسیم شیر جذب نمی شود.دریافت کلسیم کافی اثرات مثبتی در کاهش فشار خون افراد مبتلا به فشار خون بالا دارد.کلسیم عامل استحکام استخوانهاست. کلسیم کافی باید در غذای نوجوانان قبل از بلوغ وجود اشته باشد تا استخوانها تراکم مناسبی بیابند و در سالمندی به پوکی استخوان مبتلا نشوند. کلسیم برای عملکرد عضلات ضروری است و تا کلسیم وجود نداشته باشد حرکت امکان پذیر نمی باشد انتقال پیامهای عصبی با واسطه یون کلسیم صورت می گیرد.

عوارض کمبود کلسیم

عوارض کمبود کلسیم در کودکانراشیتیسم، در میانسالاناستئو مالاسی ، و در بزرگسالان استئوپروز است. این بیماری ها در اثر کمبود ویتامین Dنیز بروز می کند، پساگر می خواهید استخوانهای محکمی داشته باشید بهتر است مراقب مصرف ویتامینD هم باشید. کمبود شدید کلسیم، انقباض شدید عضلات به حالت کزاز را به دنبال دارد که ابتدا به صورت  گرفتگی عضلات دیده می شود. البته این حالت کمتر رخ می دهد و آنچه ما بیشتر از کمبود کلسیم دیده ایم، پوک شدن استخوانها در سنین بالاست که برای جلوگیری از آن باید از نوجوانی به فکر باشیم.

میزان مورد نیاز کلسیم روزانه800 تا1200میلی گرم استنباید قهوه و چای بیش از حد مصرف کنیم.  باید بیشتر خود را در معرض خورشید قرار دهیم تا ویتامین  Dدر زیر پوستمان تولید شود. در هر سنی که هستیم دست از ورزش کردن و فعالیتهای بدنی برنداریم، چراکه کم تحرکی استخوانها را پوک می کندمصرف کافی منابع ویتامین Dرا فراموش نکنیم.

منابع کلسیم کدامند؟

انواع لبنیات غنی ترین و بهترین منبع کلسیم هستند و کلسیم موجود در آنها براحتی جذب می شود. هر لیوان شیر 300 میلی گرم کلسیم دارد که یک سوم ِ نیاز روزانه ما را تأمین می کند. ماست، پنیر و بستنی هم چون از شیر تهیه می شوند کلسیم قابل توجهی دارند. ماهی نیز منبع خوبی برای کلسیم است ماهی هایی چون ماهی آزاد، ماهی تن و ساردین مقدار مناسبی کلسیم دارند.

بیشترسبزیجات سبز رنگ کلسیم زیادی دارند :

روناس، اسفناج، کلم، کلم بروکلی، جعفری. بادام هم کلسیم زیادی دارد که با کشمش و انجیر و خرمای خشک، میان وعده هایی مناسب و مقوی هستند. جالب است بدانید که گوشتها و میوه ها کلسیم زیادی ندارند.

برای تأمین کلسیم روزانه، حداقل 2 لیوان لبنیات لازم دارید به علاوه باید از سبزیجات و حبوباتی که کلسیم قابل توجهی دارند نیز بیشتر استفاده کنید.

 


اندازه میوه در رژیم درمانی

منظور از میوه در رژیم عبارت است از یک سیب متوسط،یک پرتغال متوسط،انار،لیمو شیرین،هلو،گریپ فروت،2عدد نارنگی متوسط،2عدد کیوی،2عدد خرمالو،نصف موز،3عدد انجیر،4عدد خرما،3عدد سیب گلاب،یک لیوان توت فرنگی،یک لیوان گوجه سبز،یک لیوان گیلاس،یک لیوان آلبالو،یک و نیم لیوان هندوانه یا طالبی یا خربزه،4عدد زرد آلو پس هر جا در رژیم میوه آمده شما میتوانید با یکی از موارد بالا جایگزین کنید(هر کدام از موارد بالا 75کالری دارد)خیار و هویج جزو میوه های آزاد است


تخم مرغ

تخم مرغ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است و می تواند به عنوان یك ماده غذایی مهم در برنامه غذایی افراد وجود داشته باشد. نیازهای تغذیه ای افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است.

ارزش انرژی زایی تخم مرغ:

یك عدد تخم مرغ متوسط 76 كیلوكالری انرژی دارد و مصرف روزانه یك عدد تخم مرغ، 3 درصد نیاز انرژی یك مرد بالغ و 4 درصد نیاز انرژی یك زن بالغ را تأمین می كند.

پروتئین:

تخم مرغ منبع بسیارغنی پروتئین است. ارزش بیولوژیكی پروتئین تخم مرغ بسیار بالاست و نسبت به سایر منابع پروتئینی مثل لبنیات، گوشت ها و حبوبات غنی تر است. پروتئین تخم مرغ دارای تمامی اسیدآمینه های ضروری برای سلامتی بدن می باشد.

بنابراین مصرف تخم مرغ با سایر موادغذایی كه از نظر پروتئینی فقیر هستند مانند نان ، برنج و غلات، باعث تكمیل ارزش پروتئینی غذا می شود.

5/12 درصد وزن تخم مرغ را پروتئین تشكیل می دهد و هم در زرده و هم در سفیده وجود دارد. ولی بیشتر در سفیده تخم مرغ و به نام آلبومین وجود دارد.

ویتامین ها:

تخم مرغ، بیشتر ویتامین های موردنیاز بدن به جز ویتامینC را دارد. تخم مرغ منبع خوبی از ویتامین های گروهB و ویتامینA می باشد. همچنین ویتامینD و ویتامینE را به مقدار كافی و لازم تأمین می كند.

املاح:

تخم مرغ حاوی تمامی املاح برای تأمین سلامتی فرد است. به خصوص اینكه منبع بسیار خوب ید و فسفر می باشد كه ید برای ساخت هورمون تیروئیدی و فسفر برای رشد بهتر و سلامتی استخوان های بدن لازم می باشند.املاح مهم دیگری كه در تخم مرغ وجود دارند شامل: روی، سلنیم، آهن و كلسیم می باشند.روی باعث بهبود زخم، بلوغ و رشد بهتر می شود و عفونت را نیز از بین می برد.سلنیم نیز یكی از آنتی اكسیدان های مهم می باشد و رادیكال های آزاد ناشی از سوخت ناقص چربی ها را در بدن از بین می برد و می تواند بر علیه عوامل ایجادكننده سرطان نقش داشته باشد.كلسیم نیز برای عملكرد بهتر سیستم عصبی، رشد بهتر افراد استخوان ها و استحكام ها آنها لازم است.آهن یكی از اجزاء اصلی و حیاتی گلبول های قرمز خون است ولی قابلیت استفاده این نوع آهن برای بدن هنوز مشخص نیست.

چربی ها:

8/10 درصد تخم مرغ را چربی تشكیل می دهد كه در زرده آن وجود دارد و كمتر از 05/0 درصد آن در سفیده موجود است.

کلسترول:

كلسترول و لسیتین، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ می باشند و برای ساختمان و عملكرد سلول های بدن ضروری اند.كلسترول قابلیت انعطاف و نفوذپذیری غشای سلول های بدن را حفظ می كند. همچنین بعنوان یكی از اجزاء تشكیل دهنده مواد چربی است كه باعث نرمی پوست می شوند.كلسترول برای تولید هورمون های جنسی، كورتیزول( هورمون غدد فوق كلیوی)، ویتامینD و نمكهای صفراوی در بدن لازم است.

 

به خصوص در دو گروه از افراد كه نیاز به پروتئین بیشتری در برنامه غذایی روزانه اشان دارند، مصرف تخم مرغ بیشتر لازم است:

1-    در ورزشكاران كه نیاز به افزایش عضلات دارند .

2-     در كودكان و نوجوانان كه در سن رشد هستند.

برای كودكان از 9 ماهگی تا 1 سالگی: یك زرده كامل تخم مرغ یك روز در میان  و از 2 سالگی به بعد براساس میل كودك 6-5 تخم مرغ در هفته مجاز است.

افراد بالغ نیز مجاز به مصرف 4-3 عدد تخم مرغ در هفته هستند.

حتی در افرادی كه كلسترول خونشان بالاست نبایستی مصرف تخم مرغ را قطع كرد و این افراد می توانند 3-2 عدد در هفته دریافت كنند. زیرا با كاهش دریافت كلسترول از طریق غذا ، سنتز داخلی كلسترول در بدن افزایش یافته و حتی ممكن است بیشتر از قبل شود. نكته قابل توجه این است كه بیشتر چربی های موجود در تخم مرغ از نوع غیر اشباع هستند و هیچ ارتباطی با افزایش كلسترول خون ندارند.


نمک سلامت را تهدید می کند

طبق تحقیقات دانشمندان صبحانه ای که مصرف می کنیم گاهی مملو از نمک است.با بررسی 200نوع ماده غذایی که در صبحانه مردم انگلیس وجود دارد نمک موجود در مواد غذایی از حد لازم بدن بسیار فراتر است.به گفته محققان مصرف نمک عامل اصلی افزایش فشار خون و ابتلا به بیماریهای قلبی و سکته های مغزی است،به همین دلیل به تمامی مصرف کنندگان توصیه می شود پیش از خرید مواد غذایی به برچسب های نصب شده روی آنها توجه کنند و به ویژه برای صبحانه و شام مواد غذایی کم نمک را برگزینند.همچنین برخی بررسی ها نشان داده است که مصرف زیاد نمک و غذاهای شور با سرطان های گوارشی به ویژه سرطان معده ارتباط دارد.طبق نظر پزشکی واشینگتون میزان سدیم مورد نیاز برای یک کودک یک تا سه ساله،1500تا2200 میلی گرم و برای افراد 14سال به 2300 میلی گرم در روز است.حال آنکه مردم کاندا به طور متوسط در سال2004 روزانه 3092 میلی گرم سدیم مصرف کرده اند یعنی 3/1بیش از حداکثر سدیم مصرفی مجاز.جالب تر آنکه مرها بیش از رنها نمک مصرف می کنند و میزان مصرف نمک بین مردان 14تا30سال از 4100میلی گرم در روز می گذرد در حالی که زنان حداکثر 2900 میلی گرم نمک در روز مصرف می کنند


خواب نیمروزی حافظه را شارژ می کند

بر اساس تازه ترین پژوهشها  دانشمندان خواب بعد از ظهر به کارکرد حافظه بلند مدت کمک می کند.90دقیقه خواب نیمروز،بسیار به حافظه کمک می کند.طبق بررسیها مشخص شد افرادی که بعداز ظهرها چرت می زنند کارآیی شان در اول شب به طور چشمگیری از دیگران بهتر است.به گفته این محققان خواب نیمروزی سرعت حافظه را تقویت،محققان معتقدند به جای 6تا8 ساعت خواب مستمر،مغز می تواند در 90 دقیقه چرت زدن،حافظه را تقویت کند


چرا پیاز اشکمان را در می آورد؟

هنگامی که شما پیاز را می برید،سلولهای پیاز پاره می شوند در سلول پیاز دو ماده اصلی وجود دارد یکی آنزیمی به نام آلیناز و دیگری ماده ای به نام گوگرد.ترکیبات گوگردی به وسیله آنزیم آلیناز تجزیه شده،ترکیبات ناپایدار گوگردی تولید می کنند که بلافاصله در فضا پخش می شوند و این گاز است که کار خودش را می کند وقتی این گاز به مخاط چشمان شما می رسد با آب واکنش نشان می دهد و اسید سولفوریک در چشمان شما تولید می کند این اسید اعصاب حسی چشمان شما را تحریک کرده و در این هنگام است که چشمان شما به سوزش می افتد و اشک از چشمان شما سرازیر می شود.حتماً شما دوست دارید وقتی دفعه دیگر پیاز پوست می کنید دچار ریزش اشک نشوید،برای این منظور بهتر است پیش از پوست کندن پیاز آن را در یخچال قرار دهید تا خنک شود،خنک شدن پیاز ترکیب اشک آور آن را ضعیف می کند و دیگر پیاز چندان موجب آبریزش از چشمان شما نمی شود،پیش از پوست کندن پیاز دستتان را خیس کنید و پیاز را خیس خیس پوست بکنید با این کار ماده اشک آور پیاز در رطوبت دستان شما مخلوط می شود و نمی تواند در فضا پخش شود و موجب ریزش اشکهایتان شود


گریپ فروت

گریپ فروت ماده ای است که به عنوان یک ترکیب معجزه گر برای لاغری شناخنه شده است.این ماده به علت داشتن ویتامین(ث)به کاهش سطح کلسترول در بدن کمک می کند و این باعث می شود تا بدن به سرعت وزن خود را از دست یدهد.از گریپ فروت که درون سرخ است،مفیدتر از گریپ فروت های معمولی است


قوز درمانی

قوز کردن نه تنها باعث بدشکلی بدن می شود،بلکه ورزش کردن با حالت خمیدگی باعث می شود نتوانید از اثرات مفید ورزش بهرمند شوید.ستون فقرات کمر شما از کمر شما محافطت می کند،کمرتان را راست نگهدارید.دست تان را هنگام گرفتن تردمیل صاف بگیرید تا عضلات بازو کاملاً کشیده شود


قدم درمانی

دویدن و یا قدم زدن سریع در آب،نوعی فعالیت کششی عضلانی است که می توان باعث سوختن 17 کالری در دقیقه شود.آب12برابر مقاوم تر از هواست و این باعث از دست رفتن اضافه وزن خواهد شد


چقدر کالری لازم است؟

برای اینکه یک کیلو چربی در بدن ذخیره گردد دریافت 7500کالری اضافه بر نیاز بدن لازم می باشد.برخی از دلایل دریافت کالری بیشتر از نیاز:1-الگوهای خانوادگی:مصرف غذاهای پر کالری2-اشتهای زیاد:علاقه به خوردن،علاقه به غذاهای کالری بالا و احتمالا عدم علاقه به میوه و سبزی ها3-آگاهی غلط از مقدار کالری غذاها4-نخوردن صبحانه و در عوض خوردن غذاهای با کالری فراوان و غیر مغذی در طول روز5-الگوی نادرست زندگی:شغل کم تحرک،بیکاری،سواره به کار یا مدرسه رفتن،ورزش کم،خواب زیاد6-گریز از احساسات و خوردن زیاد در موقع غم،شادی،استرس و...7-شرکت در مهمانیهای زیاد،خوردن غذا در رستوران که کالری زیاد دارد8-کاهش نیاز بدن به غذا همراه با افزایش سن در حالی که میزان غذا کم نمی شود9-تحت تاثیر تبلیغات غذاهای پر کالری قرار گرفتن


چاقی ولاغری چگونه به وجود می آید؟

همانطور که می دانید بدن سوخت مورد نیاز خود را از مواد غذایی تامین می کند اگر میزان دریافت غذا مساوی با نیازهای بدن باشد نه چاق می شویم نه لاغر،ولی اگر بیشتر از نیاز غذا بخوریم،کالری اضافی که دریافت شده،در بدن به صورت بافت چربی ذخیره و سبب افزایش وزن می شود.همچنین اگر انرژی دریافتی شخصی کمتر از نیاز او باشد بدن مجبور است مقداری از انرژی های ذخیره خود چربی را استفاده کند.که این امر موجب کاهش وزن میگردد.البته استفاده بدن از بافتهای چربی در صورتی اتفاق می افتد که شخص از رژیم مناسبی جهت لاغری استفاده کند در غیر اینصورت ممکن است بدن به جای استفاده از چربیها برای تامین انرژی از بافتهای حیاتی همچون کبد،کلیه،قلب و غیره استفاده کرده و هر چند سبب کاهش وزن گردد ولی به بدن آسیب برساند.پس باید دانست که رژیم باید مناسب با سن،جنس،وزن،قد،میزان فعالیت و سایر عوامل باشد تا بتواند بدون آسیب به بدن،فرد را به وزن ایده ال خود برساند.انرژی دریافتی ما بر اساس کالری نام گزاری می شودو به طور متوسط هر فرد برای یک کیلو وزن خود نیاز به 30کالری در روز دارد مثلا یک شخص 60کیلویی 1800کالری در روز نیاز دارد حال اگر این شخص بیشتر از این مقدار کالری بگیرد،چاق و اگر کمتر دریافت کند لاغر خواهد


تعریف چاقی بر اساس توده بدنی

برای تعیین رقم توده بدنی از فرمول(قد به متر/وزن به کیلوگرم)وزن به کیلوگرم تقسیم بر مجزور قد به متر وتفسیر آن هم به شکل زیر است

کمتر از 8/19 لاغر 2)بین 8/19تا26طبیعی 3)بین26تا29اضافه وزن4)بیشتر از 29 چاق


به گفته دانشمندان با چند روش ساده می توان بدنی متناسب داشت

نمک غذای خود را کم کنید:مقدار نمک مورد نیاز بدن در روز کمتر از 2/5گرم است.نمک زیاد باعث می شود تا بدن آب بیشتری بطلبد و با پر کردن معده از آب حجم معده افزایش پیدا کند.دانشمندان توصیه می کنند که با جای نمک از میوه های تازه استفاده کنید و همچنین از خوردن غذاهای کنسروی اجتناب کنید.خوردن چیپس،چوب شور و غذاهای آماده باعث چاقی می شود.کربوهیدرات ها را تغییر دهید:کارشناسان تغذیه با رژیم های سخت لاغری که تمام کربوهیدراتهای مورد نیاز بدن را حذف می کنند مخالفند و معتقدند که با استفاده از حبوبات و با مصرف کلم و سیب می توان کربوهیدراتهای مورد نیاز بدن را تامین کرد

 


چاق کیست؟

مردم به افرادی چاق می گویند که شکم بزرگی داشته باشند.پزشکان اضافه وزن بیش از 10الی15 درصد را چاق می گویند.لازم به ذکر توضیح است که سه نوع وزن داریم1-وزن ایده ال 2-وزن مناسب 3-وزن سلامتی

وزن مناسب همان وزنهای ذکر شده در جدول وزن و قد می باشد وزن ایده ال 10درصد پایینتر و وزن سلامتی 10درصد بالاتر از آن می باشد.بهتر است افراد زیر 30سال از وزن ایده ال، بالای 50 سال از وزن سلامتی و بین 30تا 50 سال از وزن مناسب  برخوردار یاشند 

 

© 2007 - Design by Noavaran Eng Co